27 fotek, které tě inspirují k návštěvě Kyjeva

Letošní Velikonoce jsem strávila v Kyjevu – v jednom z nejstarších evropských měst, o kterém se dá bez nadsázky říct, že patří k nejkrásnějším městům na světě. Pravdou je, že mi to spousta mých přátel nechce věřit. Vy mi to ale snad uvěříte, až uvidíte následující sérii fotek. Z tohodle města dýchá nezaměnitelná atmosféra východní Evropy a narozdíl od jiných světových metropolí není Kyjev vůbec okoukaný.

Dostanete se sem letecky třeba z Bratislavy. Ceny letenek jsou navíc celoročně za velmi přijatelnou cenu. Kyjev je pak sám o sobě velmi levný – jízdenka na metro stojí 4 koruny, v centru města se najíte do stovky.

Pojďte se teď na chvíli přenést na východ. Udělejte si pohodlí a nějaký dobrý drink (k navození tý správný atmošky nejlépe panáka vodky) a jdeme na to! Virtuální prohlídka Kyjevem, kterou s přehledem zvládnete za jeden den, právě začíná…

 

#1 Kyjev z ptačí perspektivy. Pokud přilétáte ze západu na letiště Zhulyany, čeká vás vyhlídkový let, při kterém obkroužíte město kolem dokola. Doporučuju si proto rezervovat místo u okýnka.
#2 Ubytko jsme si rezervovali přes Airbnb. Bydleli jsme přímo v centru Kyjeva 5 minut od Majdanu v bytě za 626 Kč pro 4 osoby na noc – neber to.
#3 Kontroverzní dominantou Kyjeva je nerezová socha Matka Vlast. S výškou 102 metrů a váhou 30 tun patří mezi největší sochy na světě!
#4 V jedné ruce drží ohromný štít, který se stal vyhledávanou rozhlednou. My se nahoru bohužel nepodívali. Rozhledna totiž byla tou dobou uzavřená.
#5 V podnoží sochy se nachází muzeum druhé světové války, kterému Kyjevané přezdívají „pod sukní“.
#6 Obrovitost sochy nejlépe vynikne z dálky.
#7 Jen kousek od Matky Vlasti se nachází pravoslavný klášterní komplex Kyjevskopečerská lávra.
#8 Jako lávra je označován vysoce postavený mužský klášter a pečery jsou zdejší posvátné jeskyně.
#9 A je odtud nádhený výhled!
#10 Základy Kyjevskopečerské lávry byly položeny už v roce 1051!
#11 V komplexu Kyjevskopečerské lávry najdete hned několik katedrál a kostelů. Katedrála Dormition je asi nejimpozantnější.
#12 Obrovské zrcadlové vejce uprostřed nádvoří nesmí chybět – jsou přece Velikonoce!
#13 Katedrála Dormition podruhé.
#14 V roce 2007 byla Kyjevskopečerská lávra zvolena jedním ze sedmi divů Ukrajiny.
#15 Dominantou areálu je 96,5 metrů vysoká zvonice.
#16 V Kyjevu najdete nejhlubší stanici metra na světě. Jedná se o zastávku Arsenalna, která se nachází v hloubce 107 metrů!
#17 Uprostřed hlavního náměstí Kyjeva – Majdanu – stojí vysoký sloup, který má připomínat nezávislost Ukrajiny na někdejším Sovětském Svazu.
#18 Na první pohled málokoho napadne, že se na Majdanu v minulosti odehrávaly brutální demonstrace (v únoru 2014 tu byla postřílena asi stovka lidí). V současné době tohle místo pulzuje opět naplno. Když ho ale prozkoumáte důkladněji, pár šrámů tam skutečně objevíte…
#19 Na jihovýchodním rohu Majdanu je vyhlídka, odkud budete mít celé náměstí jako na dlani.
#20 Další vejce. Stovky vajec na prostranství před chrámem svaté Žofie… Tenhle chrám je považován za matku všech ortodoxních ruských kostelů a byl založen už v roce 1037.
#21 Chrám svatého Ondřeje je ve srovnání s ostatními kyjevskými chrámy prcek, ale podle mě je ze všech nekrásnější.
#22 Andriivs’kyi descent je něco jako zlatá ulička v Praze a koupíte tu pěkné suvenýry.
#23 Téhle čtvrti se jinak přezdívá „kyjevský Montmartre“.
#24 Z uličky Andriivs’ky descent vedou nenápadné ocelové schody na kopec Zamkowa Góra. Je odtud opravdu nádherný výhled.
#25 Jarní deštík nad Kyjevem.
#26 Kyjevský bulvár Kresčatik je hlavní kyjevskou třídou a měří 1 300 metrů. Každou neděli se na celý den uzavře a je z něj klidná pěší zóna.
#27 Jak je zvykem, na závěr přidávám fotku tradičního místního pokrmu, v tomto případě kyjevského kuřete. Jedná se o mleté kuřecí maso plněné šunkou a sýrem v trojobalu, podávané s bramborovou kaší. Za vyzkoušení taky stojí pirohy nebo pravý ukrajinský boršč.

 

Ze stejného soudku...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
2 − 2 =