3 tipy na výlety v Dolomitech v zimě

Dolomity jsou částí jižních italských vápencových Alp a podle všech na sobě nezávislých hodnocení patří k nejkrásnějším horám Evropy. Smělé tvrzení, ale asi na tom něco bude. Já jsem si je zamilovala okamžitě a to byly ještě z velké části schované pod sněhem. Víte ale, co je na tom všem to nejlepší? Že za takovou nádherou nemusíte jezdit ani moc daleko. Takže pokud jste už v minulosti tohle místo nenavštívili a nemáte ho ani na svém bucket listu, tak vězte, že po shlédnutí následujícíh fotek ho tam určitě zařadíte. A abyste se tam pak náhodou nenudili, tady jsou 3 tipy na výlety, které můžete v Dolomitech v zimě podniknout.

 

#1 Auronzo di Cadore

Tohle krásné horské městečko se táhne podél břehu jezera Lago di Santa Caterina a zatímco v létě zažívá opravdový nával turistů, v zimě tu kupodivu moc výletníků nepotkáte. Kolem jezera se přímo nabízí procházka vedoucí z části městem, z části lesem a vpodstatě odevšud se vám naskytne pohled na překrásné scenérie. Auronzo zahrnuje velmi rozsáhlou oblast, ke které patří také Misurina se svým jezerem Lago di Misurina nebo impozantní skalní štíty Tre Cime di Lavaredo, které jsou často vnímány jako hlavní symbol Dolomit. V zimě si tu můžete zalyžovat na perfektně udržovaných sjezdovkách, které cenově vychází výhodněji než u nás a lyžařů je tu pomálu.
 

#2 Tre Cime di Lavaredo

Výšlat k „třem zubům“ patří v téhle oblasti určitě k něm nejprofláknutějším. Zatímco v létě si můžete udělat pěknou túru kolem dokola, v zimě to minimálně bez sněžnic nedoporučuju. Nicméně dostat se k horské chatě Rifugio je i přes zimu možné, jelikož je cesta nahoru opravdu pěkně udržovaná. Všehovšudy máte dvě možnosti, jak se k chatě dostat – buď pěškobusem a nebo se nechat vyvést sněžným skútrem a dolů to vzít třeba na sáňkách. Skútr i sáňky se pak zajišťují v Lago Antorno. My si samozřejmě zvolili druhou variantu a to včetně sáněk a opravdu to stálo za to! Chata Rifugio je v zimě zavřená, takže si určitě nezapomeňte přibalit vlastní sváču. Ale pozor na kavčata žlutozubá, jsou to pěkní somráci. Kdybyste přecijen svačinu nechali doma, při cestě dolů můžete posedět na salaši Malga Rin Bianco a zahřát se třeba výborným bombardinem.


 

#3 Monte Piana

Stejně jako na Tre Cime, i na vrchol Monte Piany se dá v zimě dostat pěšky nebo na skútru od hotelu Dolomiti des Alpes. Nahoře najdete krom chaty, která je v zimě zavřená, ještě malou kapličku, kanón vyrobený v plzeňské Škodovce, zákopy z druhé světové války a mnohem víc. Je odtud taky krásný výhled na Tre Cime i na celé údolí, které jsme si prošli v předchozím výletu. Sjíždět z Monte Piany na sáňkách ale moc nedoporučuju, obzvláště ne s dětmi. Cesta je totiž dosti úzká a klikatá a na mnoha místech úplně postrádá svodidla.

 

Já si tu lišku stejně jednou pořídím… 😉

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
5 + 29 =