Kolik stojí výlet do Černobylu na vlastní pěst?

Největší jaderná katastrofa v dějinách si vyžádala evakuaci 350 000 lidí a způsobila smrt téměř milionu lidí po celém světě. Přestože černobylská zóna není zrovna typickou dovolenkovou destinací, láká v dnešní době čímdál tím víc cestovatelů. Aby taky ne, nikde jinde na světě totiž nic podobného k vidění není.

 

 

Na podniknutí tohoto netradičního výletu jsme si vybrali období Velikonoc. Tenhle termín se přímo nabízel jednak proto, že tyhle svátky nijak zvlášť neslavím, a taky díky prodlouženému víkendu – 4 dny volna přece nerostou na stromech jen tak…

V sobotu ráno nás čekal brzký ranní let z Bratislavy do Kyjeva. Bylo proto nevyhnutelné vyrazit do Bratislavy už o den dřív, což jsme využili k příjemné večerní procházce po městě. V sobotu před polednem jsme už přistávali v Kyjevu a měli jsme tudíž celé odpoledne na prohlídku města.

 


Přečti si: 27 fotek, které tě inspirují k návštěvě Kyjeva


 

Neděle už patřila Černobylu. Dopředu jsme si přes internet zabookovali jednodenní zájezd s ukrajinskou cestovkou Solo East Travel. Samozřejmě můžete Černobyl navštívit i na vlastní pěst, ale budete mít spoustu vyřizování s povoleními. Navíc se to nedoporučuje, protože se můžete vystavit zdravotnímu nebezpečí kvůli neznalosti současné situace v černobylské zóně a různé míře radiace. Cestovce stačí poskytnout jen pár osobních údajů včetně čísla pasu a všechno ostatní už zařídí za vás. Pokud vás zajímá, kolik takový zájezd stojí, na konci článku najdete kompletní vyúčtování celého našeho výletu v porovnání se zájezdem, který nabízí jedna nejmenovaná česká cestovka.

 

A jak zájezd do Černobylu probíhal?

S průvodci jsme měli sraz v 8 ráno na hlavním kyjevském náměstí Majdan. Nejprve proběhla jakási prezence a kontrola našich pasů, hned poté nás rozdělili do aut. Jelo se několika minibusy, přičemž každý po své vlastní ose. Naše skupinka čítala sotva 15 lidí a dva ukrajinské, anglicky mluvící průvodce. Překvapilo mě, že drtivá většina zájemců o zájezd byli mladí lidé.

 

 

Vezměme to ale pěkně popořádku… Cesta z Kyjeva k prvnímu checkpointu trvala necelé 2 hodinky. Během nich jsme shlédli několik dokumentů o černobylské katastrofě. U první kontroly jsme museli vystoupit z auta a ukázat se ozbrojenému vojákovi, který četl naše jména ze seznamu a my k němu postupně přistupovali s pasem.

 

 

Pak přišla na řadu zastávka v opuštěné vesnici Zalyssia. Dnes už by nikdo neřekl, že to bývala vesnice. Stal se z ní les s opuštěnými domky plnými osobních věcí, které tu majitelé při evakuaci zanechali.

 


Přešti si: Černobylská zóna 31 let po havárii mým objektivem


 

Po celou dobu z nás průvodci nespouštěli oči. Jeden stál vždy vpředu a prováděl nás po zajímavých místech, druhý se loudal na konci skupiny a dohlížel na to, aby se nikdo neocitl mimo prohlídkovou trasu.

 

 

Následoval oběd v Černobylu. Jsou všehovšudy pouze dvě možnosti, kde se v zóně najíst. Ani jedna z nich není nic extra, ale ruku na srdce – na místě jako je Černobyl ani žádný gastro zážitek nečekáte. Možná vás překvapí i to, že se přímo v Černobylu nachází hotel, který turisté využívají na přespání v rámci dvoudenního zájezdu.

 

 

Po obědě jsme zavítali přímo k sarkofágu čtvrtého reaktoru, který 26. dubna 1986 explodoval. Tehdy ihned po havárii přijeli na místo výbuchu hasiči a začali oheň hasit. Nevěděli, že kouř který dýchají, je vysoce radioaktivní. Nevěděli ani, co přesně hasí. Teplota reaktoru v tu chvíli dosahovala 2 000 °C! Poté byl reaktor zalit betonem. Celkem nedávno ale dostal zbrusu nový, ocelový kryt.

 

 

V blízkosti elektrárny protéká chladící kanál, ve kterém plavou obří sumci. S průvodci jsme se je vydali nakrmit. Schválně si z fotky porovnejte sumce standardní velikosti (vlevo nahoře) s těmi vpravo.

 

 

Vrcholem celého výletu byla ale bezpochyby návštěva města duchů – Pripjati. Ve své době to bývalo nejmodernější město Sovětského svazu s padesáti tisíci obyvateli, kterým bylo v průměru 30 let. Všechno tam zůstalo tak, jak to tamní obyvatelé při evakuaci zanechali. I dnes můžete spatřit na šňůrách pověšené prádlo, v obchodech je stále k vidění vystavené zboží a nad celým městem ční obrovské ruské kolo, na kterém se nikdy nikdo nesvezl.

 

 

Nakonec jsme se jeli podívat na radar Duga, který v minulosti sloužil k včasné detekci před raketovým útokem Západu proti Sovětskému svazu. Dnes slouží tenhle 150 metrů vysoký kolos už jen jako turistická atrakce.

 

 

Naši průvodci u sebe měli po celou dobu dozimetr, na kterém nám průběžně ukazovali aktuální míru radiace. Spousta lidí má strach, že ozáření, které během návštěvy Černobylu dostanou, může způsobit zdravotní komplikace. Můžu vás ale ujistit, že v současnosti je to zcela bezpečné. Za jeden den v zóně dostanete dávku 2.2 μSv, což je stejné, jako když sníte 220 banánů. Při cestě letadlem z Kyjeva do Toronta jste vystaveni 22 μSv a při rentgenu zubů 5 μSv. Jen pro zajímavost, těsně po explozi reaktoru se v jeho jádru hodnota radiace rovnala 25 Sv (25 000 000 μSv)!

 

 

Nakonec bych ještě ráda zmínila, kolik takový výlet stojí. Nedávno jsem totiž narazila na nabídku jedné české cestovky, která pořádá čtyřdenní výlet do téhle oblasti včetně prohlídky Kyjeva a jako zarytý lowcosťák se nemůžu ubránit malému srovnání. Cestovka si za čtyřdenní výlet na Ukrajinu, který obsahuje zpáteční letenku z Prahy do Kyjeva, ubytování se snídaní, exkurzí do Černobylu, provedení po Kyjevu a služby českého průvodce, účtuje 17 000 Kč.

 

A tolik nás to stálo?

Autobus Brno -> Bratislava 180 Kč
Letenka Bratislava -> Kyjev 1 260 Kč
Letenka Kyjev -> Budapešť 675 Kč
Autobus  Budapešť -> Brno 330 Kč
Ubytko v Bratislavě (za 1 noc) 396 Kč
Ubytko v Kyjevu (za 2 noci) 660 Kč
Zájezd do Černobylu včetně pojištění a povolení vstupu do zóny 2 110 Kč
Osobní útrata (jídlo, doprava po městě, suvenýry, atd.) 1 000 Kč

Celkem

6 611 Kč/osobu

 

To je, vážení, o více jak 10 000 Kč méně! A to jsme si navíc dopřáli jednodenní zastávku v Bratislavě včetně ubytování! Co se týče levných letenek, ty jsou k mání například na Letušce. Nicméně cestování na vlastní pěst má i své mouchy…

 

Nevýhody cestování na vlastní pěst

 • vše si musíte naplánovat sami
 • alespoň základní znalost angličtiny je nutností
 • pokud se vyskytne nějaký problém, musíte si poradit sami

 

Výhody cestování na vlastní pěst

 • několikanásobně nižší cena než při zájezdu s cestovkou
 • zažijete víc dobrodružství
 • můžete si dělat co chcete

 

Ze stejného soudku...

24 thoughts on “Kolik stojí výlet do Černobylu na vlastní pěst?

 • 29/05/2017 at 22:15
  Permalink

  Paráda, určitě to musel být zážitek strašně neuvěřitelný. Ale nevím, zda bych se tam podívala, takové věci mne děsí a nejsou mi příjemné vzhledem k tomu, co se tam stalo.

  Reply
  • 30/05/2017 at 15:15
   Permalink

   To chápu, ne každýho tenhle typ „destinace“ láká. Já jsem Černobyl na svém bucket listu taky neměla, ale teď jsem opravdu moc ráda, že jsem tohle místo mohla vidět na vlastní oči 😉

   Reply
 • 30/05/2017 at 13:19
  Permalink

  Super článek! Ráda bych se tam taky podívala, akorát nemám žádnýho parťáka na cestu :/ Ale dík za super tipy, až nějakýho seženu, tak se budou hodit. A jako vždycky palec nahoru za ty výdaje, to se mi u tebe vážně líbí 🙂

  Reply
  • 30/05/2017 at 15:18
   Permalink

   Já myslím, že transparentnost je v dnešní době potřeba, no ne? 😀 Jinak děkuju za pozitivní komentář a věřím, že nějakýho parťáka na cesty jistě brzo objevíš 😉

   Reply
 • 30/05/2017 at 22:14
  Permalink

  Černobyl už je out. Dneska se za zážitkama jezdí na frontu na východ Ukrajiny.

  Reply
  • 04/03/2018 at 15:23
   Permalink

   Ahoj kde se dá na front dostat, rád bych podpořil místní obránce proti tyranii z Kyjeva.

   Reply
 • 30/05/2017 at 22:31
  Permalink

  Skvělý článek! Díky moc za všechny informace a ukládám si. Černobyl už mám na seznamu dlouho. Chtěli jsme si tam udělat takovou netradiční svatební cestu (páč na takový svatební cesty jen tak někdo nejezdí a kdo chce vzpomínat ve stáří na nějaký Maledivy) ale možná to tam dřív spadne, než se vezmem 🙂

  Reply
  • 30/05/2017 at 22:37
   Permalink

   Wow, líbánky v Černobylu, to zní punkově. Osobně takovýmhle netradičním věcem fandím, takže proč ne 😉

   Reply
 • 31/05/2017 at 15:00
  Permalink

  Parádní článek! Do Černobylu se chci taky jednou podívat, láká mě už několik dlouhých let! 🙂 Jinak, co se týče cestování na vlastní pěst, tak to jsem ještě nikdy nepodnikla. Ale mám v plánu takhle sfouknout Řím, Tokio a Soul 🙂 Na cestování s průvodcem mi totiž nejvíc vadí to, že se člověk musí řídit nějakým programem a nemůže se věnovat tomu, čemu by chtěl.

  malickostizezivota.blogspot.cz

  Reply
  • 01/06/2017 at 8:39
   Permalink

   Díky Kájo! Určitě cestování na vlastní pěst vyzkoušej. Věř, že pak už nebudeš chtít cestovat jinak 😉 Doporučuju ale začít nějakým jednodušším výletem, např. tím Římem. Kdyby ses chtěla na něco zeptat, neboj se mě jakkoliv kontaktovat, ráda s čímkoliv poradím 🙂

   Reply
 • 06/06/2017 at 12:55
  Permalink

  Díky za kupu praktických informací! Asi se tam taky vydám 🙂

  Reply
 • 18/09/2017 at 2:33
  Permalink

  Zajímavý článek, škoda že jste víc nerozebrala to cestování na vlastní pěst. Představa že mě tam vede za ruku nějaký pitomec ne horší než dávka záření.. Navíc, mě osobně láká přespat pod širým nebem u Kolotoče, nebo rovnou v Pripjaty.. To by byla teprve UFO zábava..

  Reply
  • 19/09/2017 at 9:14
   Permalink

   Haha, no ono to s tím vozením za ruku, jak píšete, zase tak horký není 🙂 S průvodcema se dostanete i na poměrně hodně nelegálních míst, navíc jsou to opravdoví profíci, takže se o místě i celé tragédii dozvíte i věci, které si běžně na internetu jen tak nedohledáte. S tím přespáním u kolotoče by to byl jistě parádní zážitek, ale za ten risk to podle mě nestojí. V celé oblasti je zakázaný lehat si na zem, a to jak na půdu, tak na vybetonované plochy, jelikož právě tam se drží spousta radiace. Jinak kolotoč se nachází přímo v Pripjati 😉

   Reply
 • 08/01/2018 at 21:39
  Permalink

  Ahoj, tvůj článek mne a přítele velmi inspiroval a dneska jsme si celý náš pobyt zařídili a vyrážíme v dubnu taky! Takže ještě jednou díky moc za inspiraci! 🙂

  Reply
  • 09/01/2018 at 8:58
   Permalink

   Wow, tak to mě ale vážně těší! Jsem ráda, že mají moje články smysl 🙂 Napsala bych „užijte si výlet“, ale vzhledem k destinaci se to moc nehodí. Takže ať se vám vaše cesta vydaří! 😉 Je to opravdu silný zážitek a rozhodně stojí za to…

   Reply
 • 12/01/2018 at 13:34
  Permalink

  Ahoj Míšo, v květnu jedeme s bandou lidí do Pripjaťe a jelikož jsem taky lowcost, rád bych se tě zeptal na koho se obrátit ve věci jak píšeš : Zájezd do Černobylu včetně pojištění a povolení vstupu do zóny 2 110 Kč. Jedeme po vlastní ose, ubytko zařizuji já. Můžeš mi prosím napsat u koho si povolení zřídit? Děkuji. Mimochodem super napsaný článek.
  Měj se Igor

  Reply
  • 12/01/2018 at 14:08
   Permalink

   Ahoj Igore, nejlepší je připojit se k nějaké organizaci, která tam ty zájezdy pořádá. Schválně ji nechci nazývat „cestovkou“, ale dejme tomu… Koupíš si u nich zájezd za 2 110 Kč zahrnující pojištění a zařídí za tebe i povolení a pak tě tam zavezou a provedou nejen po Pripjati, ale i třeba k radaru Duga. Řeknou ti i spoustu zajímavostí, o kterých se leckde jen tak nedočteš. Navíc s sebou mají dozimetry a vědí, kudy chodit, kde je to bezpečné atd. Povolení vás bez téhle „cestovky“ nevyjde o moc levněji vzhledem k tomu, co všechno tehle zájezd zahrnuje. A hlavně – máš to bez starostí a odpadnou ti i starosti se zařizováním povolení. Ale pokud tam i tak chcete jet 100% na vlastní pěst, tak s tím želbohu zkušenosti nemám. My jsme tam vyrazili se SoloEast Travel. Tak ať se vám výlet vydaří! 🙂

   Reply
   • 15/01/2018 at 12:56
    Permalink

    Ahoj Míšo, díky za info a zdar cestování.
    Igor

    Reply
   • 15/01/2018 at 14:04
    Permalink

    Ahoj Míšo to jsem ještě já….. mrkl jsem na ten odkaz SoloEast Travel a obávám se, že nebudou mít průvodce na jeden den v Černobylu, který mluví česky, že? Mně by to ani tak nevadilo, ale ostatní jsou na tom s jazykem bledě…. Měj se hezky a máš super dlouhé palce…Iggy Vigil

    Reply
    • 15/01/2018 at 17:32
     Permalink

     Ahoj Igore, s češtinou to bude bohužel horší. Česky mluvícího průvodce u SoloEast nenajdeš 🙁 I když našim průvodcům bylo rozumět opravdu skvěle (jsou to Ukrajinci, tak asi proto). Jedině bys to ostatním přetlumočil v mezičase, kdy se přejíždí z místa na místo – času je na to dost 😉

     Reply
 • 27/03/2018 at 8:21
  Permalink

  Ahoj, celkem dlouho se chci podívat do Černobylu, ale s jazyky nejsem moc velký kamarád a moje okolí není tak „šílené“ aby se ke mě někdo přidal. Našel bych tohle cestou někoho do party?

  Reply
 • 31/05/2018 at 17:25
  Permalink

  Ahoj, s přítelem se už delší dobu chystáme na tento netradiční výlet a tvůj článek mě ještě více inspiroval. Ráda bych se ale zeptala přes jakou společnost jste letěli z Bratislavy do Kyjevu. Letenky jsem nikde pod 5tis nenašla. Mohla by jsi nám poradit něco lowcost?

  Reply
  • 09/06/2018 at 23:31
   Permalink

   Ahoj, letěli jsme s WizzAirem a letenka Bratislava – Kyjev nás vyšla na cca 1200 Kč.

   Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
24 − 4 =