Jak na krásné fotky z dovolené

V dnešním článku jsem si pro vás připravila pár tipů na téma „Jak na lepší/hezčí/originálnější fotky z vašich cest“. Nejsem profi fotograf, nicméně díky svému nadšení pro fotografování na cestách a metodě pokus-omyl jsem se naučila pár fíglů, které z obyčejné fotky dokáží udělat mistrovké dílo! Stačí zapojit kreativního ducha a držet se těchto sedmi pravidel.

 

#1 Kompozice

foceni_kompozice

Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou při focení musíte brát v potaz, je rozhodně kompozice. Na všeobecně známé pravidlo „třetin“, kdy si snímek rozdělíte do pomyslných třech vertikálních nebo horizontálních pruhů je spolehnutí vždycky. Já však s oblibou fotím i tzv. na střed, tedy zdůrazním objekt v popředí umístěný uprostřed snímku. Nebojte se, že tím zatratíte pozadí, naopak! Pro lepší představu o velikosti budov a krajiny v pozadí se snažte fotit objekty v perspektivě – vsadit snímek do okolí tak, aby se i v popředí fotky nacházely nějaké objekty. Focení z neobvyklého úhlu dodá fotce také na zajímavosti. Zkuste třeba položit foťák úplně na zem a podložit objektiv. Impozantně působí i širokoúhlé fotky. Nemáte zrovna širokoúhlý objektiv? Nevadí, prostě a jednoduše zazoomujte.

 

#2 Buď kreativní

foceni_kreativita

Nebojte se experimentovat a buďte kreativní. Víte, co je trapnější, než postavit se před Eiffelovkou na hlavu? Imaginárně se dotýkat její špičky! Nezapomeňte taky oživit fotky něčím zajímavým. Klobouk, výrazná rtěnka, šátek, zajímavý šperk, zkrátka cokoliv, co dokáže fotku nějakým způsobem oživit, je obrovské plus. Všímejte si zajímavých detailů a pamatujte, že fotkami jako přes kopírák už nikoho neohromíte.

 

#3 Ukaž přednosti, skryj nedostatky

Jen vy sami víte, jaké to jsou a jen vy sami si můžete určit, z jakého úhlu budete vyfoceni. Jednoduché, ale efektivní!

 

#4 Zlatá hodinka

Doba, kdy fotku pořizujete, je snad tím nejdůležitějším, na co byste měli myslet. Chápu, že na některé momenty není možné čekat půl dne, ale pokud je to jen trochu možné, je nejvhodnější fotit hodinku po východu slunce nebo naopak před západem. Světlo je v tuhle dobu perfektní!

 

#5 Buď prozíravý

foceni_zapad_slunce

Naplánujte si svůj výlet tak, abyste byli ve správnou dobu na správném místě. Západy slunce, rozbřesky, modrá obloha bez mráčků, tma. Tyhle fotky snad nikdy nikoho neomrzí. Toužíte po fotce bez turistů? Přivstaňte si a vyrazte na místo s východem slunce. Nejen, že budete mít na focení perfektní světlo, ale nepotkáte ani živáčka.

 

#6 Inspiruj se

Internet je plný krásných fotek. Kdo není tolik kreativní, určitě takovouto pomoc ocení. Sama často vyhledávám inspiraci a to nejčastěji na Pinterestu. Na mém Pinterestím profilu proto najdete jednu speciální nástěnku plnou inspirativních cestovatelských fotek – klik SEM.

 

#7 Nauč se ovládat svůj fotoaparát

foceni_priroda_2
foceni_priroda

Víte, co je citlivost ISO, jaký vliv má expoziční čas na snímek nebo proč je dobré umět nastavit hloubku ostrosti? Já to donedávna nevěděla. Nedokázala jsem efektivně využívat zrcadlovku, čehož jsem někdy opravdu hořce litovala. Pak jsem ale dostala nabídku vyzkoušet si online Kurz fotografování pro začátečníky a mírně pokročilé na webu VímVíc.cz a rozhodla se tenhle způsob online vzdělávání vyzkoušet. Během pár vteřin jsem se zaregistrovala, vybrala kurz a mohla začít (na videa se ale samozřejmě můžete dívat kdykoliv se vám to zrovna hodí).  Můj fotokurz obsahoval 31 videí, ve kterých mi profesionální fotograf přiblížil vše, co jsem potřebovala vědět – od úplných základů jako například jak držet zrcadlovku přes správné nastavení fotoaparátu až po speciality typu jak vyfotit panoramatickou fotku z ruky. Se službou jsem moc spokojená a proto ji i ráda doporučím dál. Navíc jsem pro vás, mé drahé čtenáře, získala kód, se kterým získáte slevu 10 % na cokoliv na webu. Stačí při nákupu kurzu zadat ITCHYFEET10 (+ každý nově registrovaný získává automaticky slevu 100 Kč).

 
Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Ze stejného soudku...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
18 − 2 =