Jak si užít Krakov v jednom dni

Krakov je označován jako jedno z nejkrásnějších polských měst. Naštěstí není zas až tak veliký, aby se nedal prozkoumat za jeden den. Samozřejmě ale, že čím delší dobu v Krakově strávíte, tím lépe budete schopni vstřebat místní atmosféru. I tak si ale myslím, že pokud na něj z nějakého důvodu budete mít pouhopouhý den, jeho návštěvu si užijete.

V tomhle článku bych vám chtěla dát pár tipů na místa, která byste v té rychlosti určitě neměli vynechat, nebo třeba kam zajít na tradiční polskou polévku žurek.

Jako obrovskou výhodu Krakova vidím to, že všechna zajímavá místa se víceméně nachází poblíž sebe. Proto určitě doporučuju zvolit ubytování přímo v centru, ať nemusíte řešit dopravu po městě. Mrkněte buď na Airbnb nebo na Booking, výběr je opravdu veliký. Pokud se rozhodnete vyhledat ubytko přes Booking, vyplatí se rezervovat si ho přes cashbackový portál PlnaPenezenka.cz, díky kterému získáte zpátky 3 % z celkové ceny pobytu. Služba funguje tak, že se zaregistrujete a přímo z jejich webu se prokliknete na e-shop, kde zrovna chcete nakupovat. PlnáPeněženka váš nákup zaregistruje a na účet na PlnéPeněžence vám pak vrátí určité procento z ceny nákupu, které si později můžete nechat vyplatit. Mně se takhle vrátilo zpátky 63 korun, což na jednu stranu není moc, ale nadruhou je to lepší než nic. Takže pokud chcete i vy z každého svého nákupu ušetřit nějakou tu kačku navíc, zaregistrujte se na PlnéPeněžence. Kromě Bookingu tu najdete i spoustu dalších obchodů typu Zoot, Mall, Kasa, apod.

A teď už k tomu, co dělá Krakov Krakovem. Místo, kam určitě zamíříte jako první, bude Královský Rynek – hlavní a zároveň největší krakovské náměstí. Najdete tady tržnici Sukiennici, Mariánskou baziliku a Radniční věž.

 

 

Určitě se projděte i okolními uličkami. Na každém rohu si pak můžete dát výborný obwarzanek (preclík). Pokud na nějaký stánek s obwarzanky narazíte, rovnou si jeden kupte. A nebo dva.

 

 

Po setmění dostává centrum Krakova úplně jiný náboj a určitě stojí za to se sem večer vrátit. Jenom se připravte na to, že tu bývá celkem rušno.

 

 

Dalším místem, které se nedá přehlédnout, je hrad a katedrála na kopci Wawel. Je odtud hezký výhled na Krakov a řeku Vislu. Nachází se tu taky nejznámější jeskyně v Polsku – Dračí jáma. Tu podle polské legendy obýval sedmihlavý drak, který utiskoval obyvatele města. Přemohl ho král Krak, po kterém pak byl Krakov pojmenován.

 

 

Pod hradem je stylová hospoda Pod Wawelem. Je sice trošku dražší, ale pokud se chcete opravdu dobře najíst, doporučuju zajít právě sem – žurek tu mají výborný a na porcích, ostatně jako ve všech polských restauracích, nešetří.

 

 

Jen kousíček od centra se nachází židovská čtvrť Kazimierz a přes řeku dál slavná továrna Oskara Schindlera. Hned za městem pak Kościuszkova mohyla nebo lom Zakrzówek. Dál od Krakova leží hluboko pod povrchem solný důl Wieliczka nebo koncentrační a vyhlazovací tábory Osvětim a Březinka. Nicméně na tohle všechno už vám nejspíš jen jeden den stačit nebude.

 

One thought on “Jak si užít Krakov v jednom dni

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
25 + 11 =