Jak si užít San Francisco na maximum?

Kdybych si měla vybrat jedno město v USA, ve kterém bych chtěla žít, bez váhání bych volila San Francisco. Ono je totiž opravdu jak vystřižené z filmů – malebné řadové domky s požárními schodišti na fasádách, neuvěřitelně strmé ulice, jejichž nedbalé projíždění muselo stát nejedno auto uražený výfuk a všude kolem pohoda, která tu od dob hippies pořád ještě visí ve vzduchu. A nad vším tím se občas z mlhy vynoří oranžovo-červená konstrukce jednoho z nejpůvabnějších mostů, který kdy byl na Zemi postaven.

Jen kousek za hranicemi San Francisca toho ale objevíte ještě mnohem víc. Na sever od města se rozkládá nejslavnější vinařská oblast na světě Nappa Valley. Vydáte-li se na jih, ocitnete se na místě, kde se technologické vize stávají skutečností. Východně od San Francisca se táhne pohoří Sierra Nevada, jejíž přírodní scenérie vám v jediném okamžiku vyrazí dech. No a na západě už de facto není nic, jen nekonečný Pacifik.

V tomto článku vás vezmu na ta nekrásnější místa San Francisca a ukážu vám, jak si tohle město užít na 110 %. Dozvíte se, odkud jsou nejlepší výhledy na most i na město, kde koupit nejlevnější suvenýry, kam zajít na jídlo a jaký zážitek mě při jeho návštěvě utkvěl nejvíc v paměti. Tak jdeme na to!

 

#1 Vychutnejte si to, co dělá San Francisco San Franciscem

san_francisco_architecture

 

Jak jsem psala na začátku, v San Franciscu si téměř na každém kroku můžete vychutnávat jeho nezaměnitelnou atmosféru, která je dána především architekturou a způsobem, jakým bylo město postaveno, resp. do jaké krajiny bylo vsazeno. Ty nejmalebnější viktoriánské domky najdete na ulici Steiner Street. Říká se jim Painted Ladies a jsou opravdu roztomilé.

 

san_francisco_painted_ladies

 

Na Lombard Street pak natrefíte na onen slavný klikatý úsek této ulice. Nejedná se však o nejklikatější silnici na světě, jak se mnoho lidí mylně domnívá. Nicméně je rozhodně slavnější než nedaleká Vermont Street, která ji připravila o prvenství, a proto určitě stojí za navštívení.

 

san_francisco_

 

#2 Kochejte se výhledem na Golden Gate Bridge

san_francisco_view_alcatraz_golden_gate

 

Pohled na ikonu města a jeden ze symbolů USA si asi nenechá ujít žádný návštěvník San Francisca. A i kdyby chtěl, zcela jistě se před ním neschová. Most je totiž nepřehlédnutelný a je vidět téměř odevšad. Téměř. Nejkrásnější výhled na Golden Gate Bridge je podle mého z kopce Hawk Hill či nedaleké vyhlídky Battery Spencer. Určitě se také vyplatí zastavit u Golden Gate Bridge Welcome Center či na pláži Baker Beach. Krásný výhled na most je také z ostrova Alcatraz.

 

san_francisco_hawk_hill

 

#3 Kochejte se výhledem na město

san_francisco_twin_peaks

 

Co si budem povídat, nádherných výhledů není nikdy dost. Mít celé San Francisco jako na dlani je totiž zážitek, který se jen tak neodmítá. A stejně jako u mostu Golden Gate, i tady mám své „tajné“ favority. Prvním z nich jsou dva vrcholky uprostřed města zvané Twin Peaks. Je z nich vidět snad úplně všechno včetně zátoky a mostu, ale to je v tomto případě tak nějak nepodstatné. Mnohem víc vás totiž zaujme výhled na downtown a na barevné domečky na předměstí. Tím druhým místem, odkud je úžasný výhled na město, je opět Alcatraz. Tam si totiž dost možná uvědomíte, jak strmé sanfranciské ulice ve skutečnosti jsou.

 

san_francisco_twin_peaks_view

san_francisco_view_alcatraz

 

#4 Alcatraz prostě musíte vidět

san_francisco_alcatraz

 

Když jsme si ještě před cestou do Států koupili na netu vstupenky na Alcatraz, mávla jsem nad tím jen rukou a mnohem víc se těšila na ostatní turistické taháky. Vlastně ještě v ten samý den těsně před tím, než jsme se na Alcatraz vydali, jsem jeho návštěvu brala jen jako ztrátu času a dokázala jsem si courání po obchodech představit jako lepší využití svého času. Taková pitomost! Alcatraz se pro mě totiž stal zážitkem číslo jedna! Ještě dnes mám husí kůži, jen si vzpomenu na pokřiky věznů při průchodu uličkou mezi celami. Klídek, žádní vězni na Alcatrazu už dávno nejsou. Teda kromě jednoho, který v suterénu pod celami pokorně podepisuje svou vlastní knížku.

 

san_francisco_alcatraz_cely

 

Při prohlídce dostanete sluchátka, která vás postupně provedou celou věznicí. Nečekejte ale monotónní hlas průvodce. Uslyšíte skutečné vězně, kteří vám odvypráví své dechberoucí příběhy, vše doprovázené reálnými zvuky. Tak reálnými, že vás vyděsí i zvuk zaklapnutí mříží. To jen abyste se ujistili, zda to náhodou nebylo za vámi. Na Alcatraz se dostanete lodí, která vyplouvá jen v určitých intervalech. Když budete mít to štěstí, můžete ve vodě zahlédnout lachtany. Když ne, zastavte se u Pieru 39, kde se tito tvorové líně povalují na plovoucích molech.

 

san_francisco_pier_39

 

#5 Jezte jako místní. A nebo jako Češi?

san_francisco_valencia_st

 

Zapomeňte na předražené restaurace v centru. Zajděte si na jídlo kdekoliv na ulici Valencia St. Najdete tu všechny možné světové kuchyně včetně české restaurace Paprika. Ušetříte tak i pár dolarů. Pokud vám o peníze zas až tolik nejde a jste na sladké, určitě si nenechte ujít The Cheesecake Factory na Union Square. Nachází se v nejvyšším patře a z terasy je celkem pěkný výhled na okolní mrakodrapy. Na to, abyste se tam však mohli posadit, si budete muset vystát dlouhou frontu. Nicméně pokochat se výhledem a vzít si jídlo do krabičky s sebou je dovolené.

 

san_francisco_cheesecake_factory

 

#6 Projeďte se historickou lanovou tramvají

san_francisco_cable_car

 

Jízda v sanfranciské cable car je bezpochyby jednou z must-do věcí, i když pravda, cena za svezení je poněkud předražená. To se ale může vykompenzovat s cenou za levně nakoupené suvenýry v Chinatown.

 

san_francisco_chinatown

 

#7 Zastavte se a relaxujte

san_francisco_golden_gate_park

 

Jestliže se v některých světových metropolích nezastaví čas jak je rok dlouhý, pak to rozhodně neplatí o San Franciscu. Tohle město si žije svým vlastním tempem už od dob hippiesáků, takže zvolnit a vystoupit na chvíli z davu poděšených turistů není na škodu. Jako skvělé relaxační místo se nám osvědčil park Golden Gate. Za jednu z nejhezčích částí tohoto parku jsou považovány japonské zahrady, kde si kupříkladu můžete půjčit vodní šlapadla či stalkovat veverky.

 

vlcsnap-2016-06-29-12h11m36s113

 

V San Franciscu je až neuvěřitelné množství vyžití. Ať už tady strávíte jen pár dní jako my, a nebo rovnou celý měsíc, už teď je jisté, že se v něm nebudete nudit.

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Ze stejného soudku...

4 thoughts on “Jak si užít San Francisco na maximum?

 • 30/06/2016 at 18:51
  Permalink

  Míšo, moc krásný článek a povedené video. 🙂 Už jsem se strašně těšila, až si přečtu něco o místech, které jsme obě navštívili. Musím říct, že vždy člověk nalezne něco nového a neobjeveného. A skvělé také je, jak to každý vidí z jiné perspektivy a sám za sebe. Určitě jsi mi dala spoustu typů na příští návštěvu. 😉
  Děkuji, zase jsem se na chvíli vrátila zpátky ! 🙂

  Reply
  • 02/07/2016 at 12:06
   Permalink

   Ahoj Klárko, moc děkuju a neskutečně mě těší, že jsem tě mohla vzít alespoň na chvilku zase zpátky 😉 Jinak s tebou musím souhlasit, každý vnímáme to samé místo rozdílným způsobem, což může být někdy problém, když hledám inspiraci pro budoucí výlet a názory lidí se dost liší 😀 Člověk si myslí, že už za ta léta dokáže odhadnout, co by ho mohlo zajímat a co ne, ale když si vzpomenu na Alcatraz, kde jsem byla od začátku vedle jak ta jedle, tak vážně nevím. Poučení pro příště 😀

   Reply
 • 05/08/2016 at 15:05
  Permalink

  Super, velký dík za tipy. Píšu si a přidávám do naší mapy 🙂

  Reply
  • 05/08/2016 at 20:25
   Permalink

   Není zač 😉 San Francisco je super, ať se ti tam líbí 🙂

   Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
6 + 23 =