Kam v Praze za vlasteneckou kulturou? Do Muzea českého granátu Praha!

Bylo nebylo, jednoho krásného dne se do mé e-mailové schránky zatoulala pozvánka do Muzea českého granátu Praha. A i když nejsem zrovna muzejní typ, zato jsem patriot každým coulem a ještě k tomu žena milující šperky, nabídku jsem s radostí přijala. Muzeum se nachází asi jen 50 metrů od Karlova mostu na rušné ulici Karlova a je příjemným úkrytem před davy turistů.

 

 

Nejedná se ale primárně pouze o muzeum. Kromě expozice šperků tady najdeš i prodejnu, ve které můžeš zakoupit jak novodobé šperky, tak i autentické historické šperky (antique) z českých granátů – obojí s certifikátem pravosti. Jak mi totiž bylo sděleno, nejen po Praze se nachází nespočet prodejen, které turisty lákají na falešný český granát. Ten opravdu pravý se totiž prodává v celé České republice pouze v sedmi prodejnách!

 

 

Hned na úvod celé prohlídky mi bylo vysvětleno, jak rozeznat český granát (pyrop) od těch ostatních. Granáty se totiž těží po celém světě, ale pouze ten náš je vyhlášený pro svou krásnou sytě červenou barvu. Na rozsvícenou baterku jsme položily náhrdelník z pyropu a z almadinu. Po prosvícení se kameny náhrdelníku z pyropu zbarvily do červena, zatímco kameny náhrdelníku z almadinu, byť těženého na území ČR, do fialova. Tohle je zaručený způsob jak poznat, o jaký granát se skutečně jedná a nenechat se od žádného prodejce napálit.

 

 

Jediného majitele práv těžby českého granátu a zároveň majitele lomu na tento nerost najdeš v Turnově. Šperky tady ručně vyrábí už od roku 1953. Celý proces výroby takového šperku můžeš shlédnout během desetiminutového videa právě v Muzeu českého granátu Praha. Po videu následuje prohlídka historických i moderních šperků, které tvoří vůbec největší ucelenou kolekci šperků z českého granátu.

 

 

Co se nedozvíš z informačních panelů, na to se můžeš zeptat proškoleného personálu. Tak jsem se třeba dozvěděla, že už za 50 let můžou ložiska pro těžbu granátu zcela vymizet a český granát tak nebude nikde k nalezení!

 

 

Co se týče současných trendů při výrobě šperků s českým granátem, jsou kameny vsazovány výhradně do stříbra, které může být pozlaceno. Je to z toho důvodu, že český granát je tvrdý nerost a už po vytěžení a následném zbroušení je velmi malý. Zlato je oproti tomu příliš měkké a proto se pacičky, které kamínek ve zlatě drží, často odlamují.

 

 

To, jak vzácný český granát je, si uvědomovala už i Marie Terezie, která zakázala jeho vývoz do zahraničí. A že se jedná o skutečný národní klenot dokazuje i fakt, že bývá darován mnoha významným osobnostem. Za poslední dobu to byla třeba britská královna Alžběta II. nebo Michelle Obamová. A objevuje se i na ocenění Český Slavík.

 

 

Pravdou je, že bez této zkušenosti bych si asi jen stěží uvědomila, jak výjimečný produkt tenhle český granát je. A jsem na něj nesmírně pyšná. Dokonce si pohrávám s myšlenkou, že si v budoucnu nějaký ten šperk s krvavě rudým kamenem pořídím. A pokud by tě zajímalo, kolik taková sranda stojí, pak věř, že se nejedná o nic, co by si běžný smrtelník nemohl dovolit. Například přívěšek ve tvaru křížku, do něhož je vsazeno 13 kamínků českého granátu, stojí 950 korun.

 

 

Ze stejného soudku...

One thought on “Kam v Praze za vlasteneckou kulturou? Do Muzea českého granátu Praha!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
15 − 7 =