Kompletní itinerář road tripu po národních parcích západu USA do 30 tisíc

Jet bláznivý road trip po USA je dnes snem snad každého mladého cestovatele. I já už mám jeden takový za sebou. A abych byla upřímná, nebylo to vždy úplně jednoduché. Sestavit si dopředu časový plán a sladit ho s ubytováním, otevíracími dobami atrakcí a tak dále vypadá na první pohled mnohem jednodušeji, než se řekne. Nejednou jsme na to doplatili. Spojené státy jsou obrovská země a podceňovat vzdálenosti je ta největší chyba, které se během road tripu můžeš dopustit. Je dobré, když se o podobné cestě můžeš předem poradit s někým, kdo už ji má za sebou. Kdo ti upřímně řekne co nevynechat a čemu se naopak vyvarovat.

Chápu, že ne každý má čas si takový road trip naplánovat sám. A nebo nemá dostatek odvahy, takže raději sáhne po cestovce. Jedna taková cestovka mě nedávno oslovila s návrhem, že pro můj blog sestaví itinerář na přání. Upřímně, cestovním kancelářím jako takovým moc nefandím. Jednak proto, že zbytečně přeplatíte skutečnou cenu zájezdu a jednak také proto, že se ve své podstatě přizpůsobujete vy jim a ne oni vám. Nicméně na cestovce TraveltoUSA mě zaujalo, že to dělají trošku jinak. Jednou z jejich činností je totiž i sestavování zájezdů do Spojených států na míru.

K sestavení itineráře pro můj blog jsem měla 3 podmínky:

  1. Zvládnout projet ty nejkrásnější národní parky západního pobřeží USA během 10 – 14 dní.
  2. Ubytování volit nejlépe po motelech či podobných ubikacích.
  3. Vejít se do 30 tisíc korun za osobu včetně letenek. A pojede se ve dvou…

Jak se s tím specialisté na Ameriku z TraveltoUSA poprali? Já myslím že bravůrně!

 

Kompletní itinerář road tripu po národních parcích západu USA podle TraveltoUSA

Dokonalý roadtrip po USA za 14 dní lze uskutečnit, zaleží pouze na tom, zdali jste flexibilní, a co vše chcete vidět. Určitě plánujte dopředu, co se týká letenek, chce to sledovat pár měsíců předem. Nejdůležitější pro Vás bude období, ve kterém chcete svůj roadtrip absolvovat. A od toho se pak odvíjí i následující věci jako pronájem automobilu, ubytování, atd.

Připravili jsme pro Vás roadtrip po USA s nejkrásnějšími národními parky a nejhezčími městy západu na 14dní pro dvě osoby s cenou 60 000 Kč. Cena obsahuje letenky, automobil, ubytování, ESTA a náklady na benzín. Dobré je mít vždy na mysli, že k této ceně je dobré připočítat stravu, parkovné, vstupy, dárky a jiné neplánované výdaje.  Výdaje jsou vždy individuální, a proto je nelze připočítat do nákladů, tak jako výdaje fixní.

Úvodem je vhodné říci, že západ USA je obrovský a při cestování budete překonávat velké vzdálenosti, které se ovšem dají bez problému zvládnout a pokaždé budete odměněni krásnou přírodou. Silnice jsou jedny z nejkvalitnějších na světě a budete třeba žasnout, jak kvalitní je silnice v Údolí smrti. Tankování je v USA odlišné než u nás. Doporučujeme nejdříve předem zaplatit a pak až natankovat, běžně se dá zaplatit kartou nebo v hotovosti. Nákupy vyjdou nejlevněji v řetězci Walmart, kde seženete opravdu vše, jen si dejte pozor na Walmarty v centru měst, ty zpravidla bývají menší a nabídka sortimentu je chudší. Proto je nejlepší zastavit vždy u dálnice, kde jsou klasické Walmarty a zároveň jsou součástí další obchody a fastfoody.

 

 

1. Den: přílet do SF

Po příletu na mezinárodní letiště Vás čeká imigrační pohovor. Jestliže jste v USA poprvé, tak si musíte vystát frontu, až na Vás dojde řada a dojdete tak k nějakému úředníkovi. Ten na Vás bude mít otázky typu: na jak dlouho jedete, kam jedete, kde budete ubytováni a proč jste vlastně v USA. Opravdu se nemáte čeho bát. Pokud jste v USA už byli někdy dříve, tak je celý tento proces jednodušší a rychlejší. Po vyzvednutí zavazadel se nadzemním vlakem dopravíte modrou linku na konečnou zastávku, kde sídlí půjčovny aut.

Vyzvednutí zamluveného auta je jednoduchý a rychlý proces, zaměstnanci se Vám budou snažit nabídnout za příplatek upgrade nebo první nádrž zdarma, toto vše razantně odmítněte, jediné co stojí za zvážení je příplatek za „roadside assistance“, jedná se o rozšířené pojištění na podvozek, zrcátka, kola a 24 – hodinovou asistenci. Pojištění vychází cca 5 USD na den a pokud máte v plánu jezdit velké vzdálenosti, tak Vám to jenom doporučujeme. Udělejte ale s obchodníkem „deal“ vezměte si rozšířené pojištění s tím, že Vám dá vyšší kategorii vozidla. Ve většině případů to funguje. Někdy se zadaří dostat i lepší auto bez příplatku, a to tehdy, když ve Vaší kategorii už žádné není. Následně už do navigace zadáte „San Francisco“ a Váš trip může začít. Nejlepší je si do navigace zadat parkoviště blízko atrakcí, třeba toto, parkoviště má zcela ideální polohu a nejlepší ceny.

 

 

Pak už vyrazíte po promenádě Embarcadero, kde budete míjet jednotlivá mola, u Pier 33 se kupují lístky na ostrov Alcatraz, až dojdete k tomu nejznámějšímu – Pier 39. Dřevěné molo na kterém se nachází nespočet obchůdků a atrakcí, ta největší atrakce se nachází za molem – lachtani. Poklidným tempem dojdete až k Fisherman´s Wharf, kde je povinností ochutnat nějakou místní specialitu. Doporučujeme polévku z humra v chlebu – je vynikající. Jestliže bude čas a příznivé počasí určitě vyražte na projížďku kolem ostrova Alacatraz a pod mostem Golden Gaten Bridge. Výletní lodě vyjíždí za restauracemi na Fisherman´s Wharf. Dneska se ubytujeme v Travel Inn.

 

2. Den: San Francisco – Turlock (260 km)

Po snídani vyražte ke slavné Lombard Street, záleží pouze na Vás, jestli si ulici projedete nebo zaparkujete někde poblíž a ulici si pouze projdete. Následně dojeďte k další atrakci – Twin Peaks, naskytne se Vám krásný pohled na město a San Fraciský záliv. Poté, co se nabažíte krásnými výhledy, přejedete na pláž Baker Beach, odkud budete mít zcela unikátní pohledy na Golden Gate Bridge. Následuje přesun autem ke Golden Gate Bridge, zaparkujte na parkovišti u „Battery East Rd“ a pěšky se vydejte k mostu. Poté už vyjedete přes most z města, doporučujeme krátkou zastávku u Vista Pointu, naskytne se Vám pěkný výhled na město. Dojedete do městečka Vallejo, kde si můžete udělat pořádný nákup v obchodě Walmart. Poté se přesunete do Turlocku, kde se ubytujete v Motel 6.

 

 

3. Turlock – Yosemite – Fresno (320 km)

Ráno Vás čeká zhruba 3 hodinový přesun do národního parku Yosemite. Doporučujeme dojet do Yosemite Valley, zaparkovat na některém z parkovišť u Visitors Center a odtud vyjet Shuttle busem k začátku nějaké túry. Mezi nejvyhledávanější patří túra k Vernall a Nevada Fall, začíná u zastávky Happy Isles a celkový okruh měří zhruba 10 km. Určitě si vymezte čas na prohlídku samotného Visitors Center. Při opouštění parku nevynechte vyhlídku Valley View a Tunel View. Dneska budete ubytováni ve městě Fresno v La Quinta Inn Fresno.

 

 

4. Fresno – Sequia – Ridgecrest (500 km)

Z Fresna vyjeďte k dalšímu národnímu parku, a to do Sequoia NP. Dneska se podíváte na jedny z nejvyšších stromů na světě. Jsou to sekvojovce obrovské a mezi nejznámější patří General Sherman a General Grant. Po cestě z Fresna bude General Grant první atrakcí, kterou navštívíte. Doporučujeme při návštěvě Generála Shermana absolvovat nenáročný pěší okruh, kdy budete po cestě míjet sekvojovce a hlavně odpadnou davy lidí, kteří se shlukují kolem Shermana. Na závěr Vás čeká vyhlídka Moro Rock, na kterou vede 400 schodů, a při pěkném počasí dohlédnete na Mt. Whitney (4421 m n. m.), což je nejvyšší hora USA. Ubytování dnes budete ve Travel Inn  v městě Ridgecrest. 

 

5. Ridgecrest – Death Valley – Las Vegas (420 km)

Dnes budete mít na programu nejnižší a nejteplejší místo západní polokoule. Je důležité mít na paměti fakt, že v oblasti Údolí smrti nejsou časté benzinové pumpy, a proto mějte před vjezdem do parku plnou nádrž.  V samotném Údolí se jedna pumpa nachází, ale ta má přemrštěné ceny. První atrakce, ke které dojedete je Mesquite Flat Sand Dunes, následně se přesunete k Visitors Center, které určitě stojí za návštěvu. Můžete si zde zadarmo doplnit pitnou vodu a ochladit se ve stínu. Podle časových možností a vaší fyzické zdatnosti se můžete vydat na lehkou procházku do Golden Canyon. Poté už dojedete k hlavnímu cíli toho dne – Badwater. Čím blíže budete tomuto místu, tím více poroste teplota, a proto cca 10 min. před vystoupením si vypněte klimatizaci, abyste minimalizovali teplotní šok. Stejnou cestou poté pojedete zpět, odbočte a projeďte si Artist´s Drive. Poslední atrakcí tohoto dne bude Zabriskie Point, který Vám nabídne výhledy do údolí. Následovat bude přejezd do města hazardu – Las Vegas. Ubytování v Ellis Island Casion se snídaní. Noc ve Vegas si pořádně užijte!

 

 

6. Las Vegas – Zion – Kanab (320 km)

Po snídani vyrazíte do národního parku Zion, kde hlavní část parku, Zion´s Main Canyon, je přístupná pouze Shuttle busem. Auto tedy nechte zaparkované u Visitors Centra, které určitě navštivte, a poté nasedněte na Shuttle bus a vyražte na okružní jízdu. Můžete kdekoliv vystoupit a vyrazit na túru nebo jen krátkou procházku. Doporučujeme jednu ze tří pěších túr, a to Narrows (jde se korytem řeky v kaňonu), Angel´s Landing (nic pro toho, kdo má strach z výšek) nebo poklidný výšlap na Observation Point (nabízí jedny z nejhezčích výhledů). Kochejte se výhledy při výjezdu z parku po Scenic Drive a následně dojeďte do Kanabu, kde budete ubytovaní v Rodeway Inn.

 

7. Kanab – Bryce Canyon – Beaver (240 km)

Další den vyrazíte do jednoho z nejhezčích národních parků USA. Bryce Canyon není tak velký a po jediné silnici, která vede parkem, dojedete na konečnou vyhlídku Rainbow Point za 30 minut. Jako v každém parku, navštivte Visitors Center a doplňte zásoby vody. Doporučujeme dojet po Scenic Drive na konec cesty a zastavovat pouze u vyhlídek po pravé straně. Jakmile pojedete zpět, budete mít vyhlídky, nyní po pravé straně, lépe nasvícené. Z vyhlídek určitě nevynechte Inspiration Point, Bryce Point Sunset a Sunrise Point.  Z pěších túr nevynechte Navajo/Queens Garden Loop. Jde o nenáročný okruh, kdy začnete na Sunset Pointu, slezete do kaňonu a zpět vystoupáte na Sunrise Pointu. Dnešní nos strávíte v Beaveru, přesněji v Country Inn.

 

 

8. Beaver – Arches – Moab (380 km)

Dnes Vás čeká přejezd do světa skalních oblouků. Národní park Arches se pyšní jejich největší koncentrací na světě. Podobně jako Bryce Caynon není Arches nijak rozlehlý, a proto na konec vyhlídkové silnice Scenic Drive dojede za půl hodiny. Při průjezdu Scenic Drive budete mít nespočet vyhlídkových zastávek a pokud nějakou přejedete nebo Vám bude svítit slunce do očí, tak se na ní můžete zastavit při cestě zpět. Co doporučujeme navštívit je jednoznačně výšlap k národnímu symbolu Utahu, a to k Delicate Arch. Dále Devils Garden a v ní Landscape Arch (ten do 40 let spadne) a nakonec Double Arch. Oblouků a přírodních divů spatříte mnoho, my jsme vybrali ty nejzajímavější. Ubytování Moab v Super 8.

 

 

9. Moab –Canyonlands – Monument valley – Page (530 km)

Ráno vyražte na krátkou zastávku do národního parku Canyolands, kde navštívíte největší atrakce parku – Mesa Arch a Island in the Sky. K Mesa Arch vede krátká procházka a takové výhledy jsou nezapomenutelné. Před vjezdem do Canyonlands doporučujeme odbočit do státního parku Dead Horse Point State Park, nejedná se o velkou zajížďku a budete odměněni výhledy na meandry řeky Colorado, jako všude v USA je součástí kvalitní Visitors Center, kde si můžete doplnit vodu nebo si odskočit na toaletu. Následně budete pokračovat za symboly westernu a Amerického západu. Monument Valley je rezervací indiánů kmene Navajů, a proto zde neplatí America the Beautiful. Samostatný vstup stojí 20 USD a platí pro automobil a čtyři lidi. Parkem vede Scenic Drive, kterou můžete se zvýšenou opatrností projet vlastním automobilem nebo si prohlídku zaplatit. Dnešní noc strávíte v Page v Americas Best Value Inn, kde budete mít i snídani v ceně. Hlídejte si stav nádrže, po cestě se nenachází moc benzínových pump.

 

 

10. Lake Powell, Antelope Canyon (50 km)

Dnešní 10. den bude více odpočinkový, kdy navštívíte další nádherné místo Antelope Canyon. Doporučujeme Lower Antelope, který není tak profláklý a je levnější, než Upper Canyon. Ani zde neplatí America the Beautiful a indiáni to mají chytře vymyšlené, platí se 8 USD za auto jako vstup do rezervace a následně 20 USD na osobu za prohlídku s průvodcem. Ovšem když spatříte tu krásu, kterou vytvořila voda během milionů let, tak rychle zapomenete, kolik že jste to vlastně zaplatili. Ve Walmartu si kupte něco na osvěžení a udělejte si piknik u Lake Powell. Pod piknikovým místem se nachází pláž, na které se můžete vykoupat. Když nastane pozdní odpoledne, vyražte na úžasnou vyhlídku Horsheshoe Bend, od parkoviště k ní vede krátká pěšinka a zvláště západy slunce jsou fenomenální. Ubytování jako předchozí večer.

 

 

11. Page – Grand Canyon – Williams (310 km)

Dnes navštívíte jeden z přírodních divů na světě a vrchol Vašeho tripu – Grand Canyon. Po příjezdu z Page bude první vyhlídkou, ke které přijedete Desert View Watchtower. Následně dojedete k Visitors Center, které stojí za návštěvu a jestliže bude víkend nebo nějaký svátek, nechte auto zaparkované u návštěvnického centra a vyražte Shuttle busem (modrá linka) na konečnou zastávku „Hermits Rest Route Transfer“ a odtud pokračujte červenou linkou po vyhlídkové silnici až na konečnou zastávku Hermits Rest. Po cestě budete mít několik vyhlídkových zastávek, na kterých si můžete vystoupit a po hraně kaňonu třeba dojít zpět nebo nasednout na další autobus a pokračovat dále. Jestliže máte rádi túry, můžete třeba sejít po Bright Angel Trail k některému odpočívadlu, kde je k dispozici voda. První „resthouse“ je 2,6 km vzdálený od hrany kaňonu a další už 5 km od začátku stezky. Na těchto 5 km klesnete o více než 600 výškových metrů. Pro zajímavost: až k řece Colorado, kde se nachází Phantom Ranch ujdete 16 km a klesnete přitom o 1,3 km. Proto se doporučuje při sestupu k řece Colorado stezka South Kaibab Trail, která je kratší o 4 km, a tím pádem i prudší. Naopak pokud chcete poklidnou procházku, projděte se od konečné zastávky modré linky po Rim Trail až zpět k návštěvnickému centru. Stezka je dlouhá necelých 6 km. Náš tip: nenechte si ujít západ slunce na vyhlídce Mather Point. Ubytování v Grand Canyon Travel Lodge  se snídaní ve Williamsu.

 

 

12. Williams – Joshua Tree – Palm Springs (550 km)

Dneska pojede po matce všech silnic. Po Route 66 dorazíte do městečka Seligman, zde si můžete zakoupit suvenýry, které nikde jinde neseženete. Následně budete uhánět do dalšího přírodního unikátu – národního parku Joshua Tree. I zde jsou vysoké teploty, a proto nepodceňujte pitný režim. Parkem vede vyhlídková silnice, na které je několik vyhlídek a záleží pouze na Vás, kde si uděláte zastávku. Doporučujeme Hidden Valley a Cholla Cactus Garden. Dnešní noc strávíte ve městě americké smetánky – Palm Springs. Konkrétně ve Vagabond Inn.

 

 

13. Palm Springs – Los Angeles (200 km)

Předposlední den dojedete do města, které je symbolem slunečné Kalifornie. Jako první navštivte chodník slávy a muzeum voskových figurín. Zaparkovat můžete například zde. Před TCL Chinese Theatre se nachází dlaždice s otisky slavných celebrit. Na prohlídku těchto atrakcí Vám stačí 3 hodiny. Originální fotky nápisu Hollywood pořídíte od místa Lake Hollywood Park. Následně se přesunete do nejdražšího muzea světa. Getty Center stálo přes 1 miliardu USD a kromě unikátních sbírek uměleckých děl a krásné zahrady Vám nabídne výhledy na celé město. Vstupné činí 15 USD a platí se ve formě parkovného. Podle časových možností můžete vyrazit na pláž Venice Beach, a poté do Griffith Observatory nebo se také do Griffith Observatory můžete vydát hned. Vstupné je zdarma a vyplatí se zde být na západ slunce a zvláště pohled na noční Los Angeles je k nezaplacení. Ubytovaní v dobře umístěném El Don Motel.

 

 

14. Odlet L.A.

Jelikož zpáteční lety do ČR bývají ve večerních nebo odpoledních hodinách, můžete tak svůj poslední den strávit na plážích Venice nebo Santa Monica Beach. Pokud rádi nakupujete, doporučujeme Vám outletové centrum „Citadel Outlets“. Nezapomeňte vrátit automobil na letišti. Pokud jste si nepřipláceli za první nádrž zdarma, tak nezapomeňte před vrácením natankovat plnou nádrž a v autě uklidit. Náš tip: dopřejte si oběd nebo večeři ve vyhlášeném Diamond Buffet a Grill formou All you can eat.

 

Ze stejného soudku...

2 thoughts on “Kompletní itinerář road tripu po národních parcích západu USA do 30 tisíc

  • 14/04/2018 at 8:46
    Permalink

    Zdravím, nebude se platit poplatek za vrácení auta na jiném letišti? Pokud ano, určitě by stálo za to jet zpět do SF po Higway 1, kde jsou opravdu krásné výhledy.

    Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
19 + 12 =