Která strana Niagarských vodopádů je lepší?

Zdaleka nepatří k největším vodopádům na světě, přesto vás při pohledu na ně zamrazí. Nigarské vodopády se rozkládají na hranici Spojených států a Kanady ve městě Niagara Falls, což jsou dvě stejnojmenná města, přičemž každé leží v jednom státě. Obě strany vodopádů přitom nabízí různé možnosti vyžití. Před návštěvou vodopádů si proto možná stejně jako já položíte jednu zásadní otázku: Která strana vodopádů je lepší – americká nebo kanadská?

 

 

My jsme vodopády navštívili v rámci našeho road tripu po Severní Americe při cestě do Toronta. Protože jsme k nim poprvé přijeli už za tmy, měli jsme možnost vidět vodopády krásně nasvícené. Na cestě z Kanady do New Yorku jsme se pak u nich zastavili ještě jednou, abychom si je tentokrát prohlédli i za denního světla.

 

niagarske_vodopady_12

niagarske_vodopady_5

 
Na obou stranách vodopádů jsou vyhlídkové věže, odkud uvidíte Niagáry zase z trošku jiné perspektivy. V noci se město Niagara Falls promění na takové malé Las Vegas – otevřou se dveře luxusních kasín a turistické atrakce svítí všemi barvami a to včetně samotných vodopádů. Koho láká historie, může prozkoumat místní pevnosti, které se rozkládají na březích obou států a připomínají jediný vojenský konflikt mezi USA a Kanadou.

 

niagarske_vodopady_10

niagarske_vodopady_14

niagarske_vodopady_13

 

Hlavním lákadlem pro turisty jsou ale samozřejmě samotné vodopády, a proto tu najdete neuvěřitelné množství atrakcí, za  které si jejich provozovatelé inkasují nemalý peníz. Můžete se třeba nechat zavést loďkou téměř až pod vodopády nebo se nad nimi proletět helikoptérou. My se nakonec nechali zlákat procházkou za vodopády (Journey Behind the Falls). Jedná se o tunel, který tu byl původně vybudován pro první hydroelektrárnu a v poměru cena/výkon je to podle mě jeden z nejlepších zážitků, který na Niagarských vodopádech můžete zažít. Je však přístupný jen z kanadské strany.

 

niagarske_vodopady_1

niagarske_vodopady_6

 

Stejně pozoruhodná jako samotné vodopády je i jejich historie. Vodopády prošly za svou existenci působivými změnami. Nezměnili pouze svůj tvar, ale dokonce se o 11 kilometrů přesunuly do místa, kde jej známe dnes a nechali za sebou dlouhou soutězku. A to vše  za „pouhých“ 12 500 let. To z nich činí nejrychleji ustupující vodopády na světě! A co je podstatné, stále se posouvají. V současné době ustoupí asi o 30 cm za rok. Odhaduje se, že za 50 000 let vodopády překonají zbývajících 32 km k Erijskému jezeru a přestanou existovat.

 

niagarske_vodopady_7

 

Jedna z prvních věcí, která vás při pohledu na Niagarské vodopády zaujme, je jejich síla. Toho chtěli samozřejmě hned využít naši předci pro průmysl. Naštěstí však byly krátce na to vodopády prohlášeny za státní park ve státě New York, a tak se žádné kejkle nakonec nekonaly. Dnes vodopády proteče jen půlka vody, než tomu bývalo dříve. Přesto stále vybízejí k jejich překonávání. První úspěšné překonání vodopádu v sudu absolvovala kočka Iagara. Byl to pokus 63leté učitelky, která „sjela“ vodopády v sudu vzápětí a když z něj vylezla, slavnostně prohlásila: „Tohle už by nikdy nikdo neměl zkoušet.“

 

niagarske_vodopady_3

 

A jak to tedy s těmi vodopády je? Která strana je lepší? Je to samozřejmě věcí názoru. Pro mě je ale jasným favoritem kanadská strana. Vodopády jsou odsud vidět opravdu mnohem lépe než z té americké. Naskytne se vám odsud nádherný výhled na 52 metrů vysokou Podkovu, přes kterou v hlavní sezóně proteče až 90 % vody. Pára, která od Podkovy stoupá, vytváří nad hladinou magickou atmosféru.

 

niagarske_vodopady_2

 

V Kanadě se navíc jen kousek od Niagarských vodopádů rozkládá vinařská oblast Ontario proslulá svým ledovým vínem a asi hodinu cesty od vodopádů moderní Toronto, kde sice moc pamětihodností nenajdete, přesto jej hodnotím jako celkem zajímavé místo. Není však nemožné navštívit během jednoho dne oba břehy vodopádů naráz. Spojení mezi USA a Kanadou je zprostředkováno hned několika mosty. Abyste ale mohli přejít z jednoho státu do druhého, musíte nejdřív projít celnicí.

 
niagarske_vodopady_4
 

Ze stejného soudku...

2 thoughts on “Která strana Niagarských vodopádů je lepší?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
22 − 15 =