Road trip po havajském ostrově O’ahu

Je neděle, pět hodin ráno. Zazvoní budík a já pomalu otvírám oči. Vůbec se mi nechce z postele. Pak si ale náhle vzpomenu na důvod, proč vlastně musím tak brzo vstávat. Vždyť my dnes letíme na Havaj!

 

 

Pokaždé, když se vrátím odněkud z cest, tvrdím, že právě ono navštívené místo bylo to nej, jaké jsem kdy viděla. Ale Havaj, tak ta je jenom jedna! Bohužel je pro nás Evropany tak trochu „z ruky“, o cenách letenek ani nemluvě. Naštěstí mám velmi šikovného přítele, který pohotově zakoupil letenky přímo z Prahy do Honolulu v rámci chybného tarifu ani ne za polovinu běžné ceny!

 


Přečti si: Jak na 14denní dovolenou na Havaji za méně jak 20 tisíc korun?!


 

flight

 

Kvůli časnému rannímu letu jsme se rozhodli jet do Prahy o den dříve a přespat v hostelu u letiště. Den na to jsme se už v brzkých ranních hodinách rozloučili s naší domovinou, opustili sychravé listopadové počasí a vydali se proti času za sluníčkem. Cesta to ale nebyla zrovna dvakrát příjemná. Hned na londýnském Heathrow nám málem uletěl navazující spoj, za což mohla v první řadě neschopnost letištního personálu a v té druhé časové omezení při přemístění z jednoho terminálu na druhý. Zdá se, že 2 hodiny na přestup mezi terminály je hraniční doba. Nicméně vše nakonec dobře dopadlo a až na pár dalších drobných nepříjemností,  které ale k cestování patří, jsme o několik desítek hodin později konečně přistáli v ráji.

 

hawaii_palms

 

S posledními zbytky sil jsme našli autobusovou zastávku, odkud nás místní em-há-déčko odvezlo k domu jedné velmi milé dvojice – Michaela a Cristiny, u nichž jsme si přes Airbnb rezervovali bydlení. Kromě nich obýval část domu také jejich přítel Adam. Všichni tři byli velmi přátelští, se vším nám rádi pomohli a dokonce nás pozvali na víno. Zkrátka na bydlení s místními, ať už jste kdekoliv, nemá ani pětihvězdičkový hotel.

 

diamond_head_9

 

Co se týče jídla, stravovali jsme se především v restauracích a fastfoodech, o které není v USA nouze. Nejvíce jsme si pochutnaly v Teddy’s Bigger Burgers, kde dělají opravdu výtečné a poctivé burgery za super cenu. A světe div se, ale celkově ceny jídla na ostrově, kde by člověk řekl, že zaplatí extra vysokohorskou přirážku, byly jen o něco málo dražší než u nás. Naopak benzín vycházel na méně než polovinu ceny, za kterou se prodává v ČR. První dva dny jsme mapovali pouze oblast blízkou Honolulu, a tak jsme si vystačili s místní MHD (2,5 USD/1 jízdu). Na zbytek dovolené jsme neváhali vypůjčit si auto, kterým jsme projeli velkou část ostrova O’ahu.

 

hawaii_forest

 

A tady už jsou místa, která jsme na O’ahu navštívili:

 

Diamond Head

Vyhaslý sopečný kráter, na který se dá vystoupat a odkud je krásný výhled na město Honolulu, pláž Waikiki a vůbec celý jih ostrova. Vstupné stojí 1 USD pokud přijdete po svých (autobusová zastávka je asi 10 minut chůze od vstupu) nebo 5 USD když přijedete autem.

 


Přečti si: Výstup na nejznámější sopečné krátery havajského ostrova O’ahu


 

diamond_head_2

 

Pláž Waikiki

Je jednou z nejznámějších pláží na světě. Nachází se přímo pod Diamond Head. To jsme ale bohužel nevěděli a za krátký převoz taxíkem z Diamond Head na Waikiki zaplatili 16 USD. Nadšení z pláže se však pro její přeplněnost turisty nekonalo. Není nad to mít kus pláže jenom pro sebe.

 

waikiki

 

USS Arizona Memorial

Památník věnovaný 1 102 námořníkům (z 1 177) usmrcených na lodi USS Arizona během nečekaného útoku Japonska na Pearl Harbor. Vstup na památník je zdarma, ale doporučuji si před jeho návštěvou zarezervovat místo přes internet. Před samotnou prohlídkou památníku nám pustili krátký film s dobovými záběry o tom, co předcházelo útoku na Pearl Harbor, jak probíhal a co se dělo po něm. Poté nás odvezli loďkou k památníku, kde jsme měli asi 15 minut na prohlídku. Nakonec jsme byli vyloženi zpátky na pevnině a mohli si projít zbytek areálu, kde jsme měli možnost popovídat si s jedním z přeživších vojáků.

 

uss_arizona_memorial

 

Hanauma Bay 

Nejkrásnější pláž, jakou jsem kdy viděla a troufám si říci, že jen málo pláží na světě ji předčí. Jedná se o chráněnou zátoku, za jejíž návštěvu je účtováno vstupné 7,5 USD, ale za tu krásu to opravdu stojí! Před vstupem na pláž nám pustili krátký film o tom, jak se tu máme chovat: nekrmit ryby, nešlapat na korály apod. Pláž není krásná jenom na vzduchu, ale také pod vodní hladinou. Mezi korály se tu prohání tisíce rybek všemožných druhů a barev a věřte mi, že kdyby mě odtamtud Pavlík neodvedl, šnorchlovala bych tam dodnes.

 

hanauma_bay

 

Kolem ostrova

Na O’ahu je toho tolik co obdivovat! Jeden den jsme se proto vydali na delší okruh po ostrově. Protože nelze objet ostrov naráz celý dokola (v severozápadním cípu chybí kousek silnice), zvolili jsme variantu vyjet z Honolulu a projet střed ostrova, jeho severní a východní pobřeží a po jihu se vrátit zpět. V samém srdci ostrova jsme zastavili u ananasových plántážích Dole Plantation, pak jsme pokračovali na sever do Haleiwy a na Waialua Bay – ráj surfařů. 

 

   DCIM100GOPRO

 

Následoval Waimea Falls Park, kde jsme potkali (!) dva české turisty. Na delší dobu jsme zastavili u Sharks Cove. Zde jsme objevili pěknou lagunu, kterou od rozbouřeného oceánu dělil útvar skalisek vytvořený ztuhlou lávou. I tady jsme si hezky zašnorchlovali. Odtud jsme se přemístili na Turtle Bay, ale želvy se nám zahlédnout nepovedlo.

 

DCIM100GOPRO

 

Velmi jsme si ale užívali jízdu po východním pobřeží. Z jedné strany nás obklopoval oceán, ze druhé pak úžasné zelené hory, jejichž vrcholky byly zahalené do tajemné mlhy. Zhruba uprostřed cesty se hory najednou rozestoupili a nám se naskytnul krásný výhled do jejich nitra. Tomuto místu se říká Ka’a’awa Valley a dostat se tam dá jen z nedalekého ranče Kualoa. Moc jsem se na tohle místo chtěla podívat, ale odradila nás cena vstupného.

 

hawaii_mountains

 

O kousek dál u městečka Waimanalo jsme objevili další opravdu nádhernou pláž s úžasně jemným pískem a krásnými panoramaty – Waimanalo Beach.

 

waimanalo_beach

 

Od Waimanalo Beach je to jen kousek k vyhlídce Makapu’u s majákem. Když si vyšlápnete až na vrchol kopce, naskytne se vám krásný 360° výhled na celý ostrov. Tohle místo nám doporučil Adam a rozhodně věděl, o čem mluví. 

 

 makapuu_point_1

 

Při cestě zpátky do Honolulu jsme minuli kráter zvaný Koko Head, ale protože už bylo pozdě, rozhodli jsme se výšlapem na jeho vrchol završit až samotný konec celé naší dovolené.

 

DCIM100GOPRO

 

Pláž ze seriálu Ztraceni

Mokuleia Beach – pláž, kde se možná budete cítit trochu ztraceni. Z části proto, že se tu natáčel seriál Ztraceni (LOST) a z části také proto, že tu zkrátka moc lidí nepotkáte. Další místo, které nám Adam doporučil. Také se tu prý dají najít pěkné mušle nebo potkat žraloci, au.

 


Přečti si: Mokule’ia Beach, pláž ze seriálu Ztraceni


 

mokule’ia_beach_5

 

Loučení s Havají bylo smutné a co se týče samotné cesty domů, tak ta byla opět velmi dobrodružná. V Lodnýně nám kvůli zpožděnému letu z LA uletělo letadlo do Prahy, a tak se nám návrat o několik hodin protáhl. Nicméně jsme shledali, že ačkoliv je cesta na druhý konec světa sebevíc úmorná, Havaj za to prostě stojí!

 

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Ze stejného soudku...

15 thoughts on “Road trip po havajském ostrově O’ahu

 • 30/11/2014 at 13:07
  Permalink

  Nádherné fotky 🙂
  Chcela by som sa opýtať akým foťákom fotiš? Vďaka za odpoveď 🙂

  Reply
 • 30/11/2014 at 13:23
  Permalink

  Ahoj, v tomto článku je mix fotek hned z několika zařízení: mého kapesního foťáčku Canon PowerShot A2400 IS, iPhonu 4S a kamery GoPro Hero3+ Black Edition. Fotky ale vždycky ještě před vložením na blog trochu upravuji v Zoneru 🙂

  Reply
 • 30/11/2014 at 19:25
  Permalink

  Mne by zajímalo, jestli jsi někdy byla v Egyptě (např. Marsa Alam)? Protože my jsme z Hanuama bay teda přijeli velmi zklamaní:( sice jsme potkali želvu, ale Egyptu se místní šnorchling ani nepřilbížíl:(

  Reply
 • 30/11/2014 at 19:56
  Permalink

  Vážně zklamaní? 🙁 V Egyptě jsem nebyla, takže co se týče šnorchlování, nedokážu posoudit. Mně se ale na Hanauma Bay líbila především ta příroda kolem celé zátoky, šnorchlování už byla jen třešnička na dortu. Každý máme hold jiné představy 🙂

  Reply
 • 01/12/2014 at 12:00
  Permalink

  Nechápu, jak někdo může jet na Havaj a zůstat na "bezdomoveckém" Oahu, které je jen pro Asiaty… Tady někdo moc neplánoval… Milionkrát krásnější Kauai, úžasný Big Island… Jste smolíci. K.

  Reply
 • 02/12/2014 at 0:24
  Permalink

  Já bych to takhle nekritizoval. Myslím, že jako vstupní bránu na Havaj je fajn poznat i Oahu, které má i tak svá krásná místa. A kdykoli se na Havaj můžou vrátit a pak už se soustředit jen na zbývající ostrovy. Pokud vím, tak byli tentokrát omezeni časově kvůli škole, takže stejně by toho více nestihli. A myslím, že je vidět, že si užili i to Oahu 😉

  Reply
 • 02/12/2014 at 0:44
  Permalink

  Ostatní ostrovy máme v plánu prozkoumat příště 😉

  Reply
 • 02/12/2014 at 9:43
  Permalink

  Já bych také určitě nekritizovala. My měli možnost projet Big Island, Kauai i Maui. Ale také patříme k těm, kterým se poštěstilo být celých 10 dní na Oahu. A řici, že Oahu je bezdomovecké a pro Asiaty může opravdu jen člověk, který neměl na tomto ostrově víc několik málo dnů a viděl Waikiki, Diamond Head, Pearl Harbor a nějaká další silně profláknutá místa. Třeba taková procházka na Kaena point, Yokohama bay, spousta zapadlých zátočin bez lidí, různé treky a spousta dalších věcí si rozhodně nezadají s jinými ostrovy. Byly jsme tam 10 dnů a stále žiju s pocitem, že jsme rozhodně nestihli všechno.

  Reply
 • 19/12/2014 at 18:59
  Permalink

  havaj je už dlouho na mém "bucket list", takže děkuji moc za článek a tipy, snad se tam taky jednou vypravím 🙂

  Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
16 + 7 =