Výstup na nejznámější sopečné krátery havajského ostrova O’ahu

Ačkoliv mi jistě dáte za pravdu, že jsou sopky nádherné a fascinující, vzbuzují v nás do jisté míry opravdový respekt. Mnoho z nich se stalo neodmyslitelnými dominantami měst a krajin. Jako třeba vyhaslá sopka Diamond Head či sopečný kráter Koko Head na havajském ostrově O’ahu. Výstup na tyto dva krátery pro mě byl jedním z nejvíc adrenalinových zážitků, jaký jsem na svých cestách zažila.

 

Diamond Head

Lēʻahi, jak místní Diamond Head přezdívají, je symbolem ostrova O’ahu. Honolulu by bylo bez Diamond Head jen městem na pobřeží a pláž Waikiki by nejspíš nepatřila mezi nejkrásnější pláže na světě. Pokud se chcete dostat dovnitř kráteru nebo až na jeho vrchol s vyhlídkou, musíte projít tunelem, který vede skrze jeho stěnu. Uvnitř si pak koupíte vstupenku. Vstupné stojí 1 USD pokud přijdete po svých (autobusová zastávka je asi 10 minut chůze od vstupu) nebo 5 USD když přijedete autem. Najdete tu také stánky s občerstvením, kde si můžete koupit například skvělé ledové osvěžení v barvách duhy.

 

diamond_head_2
diamond_head_10
diamond_head_7

 

Dostat se na vrchol hrany kráteru není nikterak obtížné, byť je cesta jen částečně zpevněná. Stezku zvládnou jak děti, tak starší lidé. Pavlík to dal dokonce v žabkách! Cestou nahoru můžete zastavit a nabrat síly na některé z mnoha vyhlídek. Pak už jen projdete úzkým tunelem a po krátkém točitém schodišti se dostanete na nejvyšší vyhlídkovou plošinu, která původně sloužila první vojenské základně USA na Havajských ostrovech. Pokud se někdy na O’ahu vydáte, rozhodně návštěvu Diamond Head nevynechejte. Výhled z vrcholu kráteru na Honolulu a hornatý povrch ostrova je úchvatný!

 

diamond_head_3
diamond_head_4
diamond_head_1

 

Diamond Head vzniknul před 200 000 lety, ale neaktivní je už 150 000 let. Jeho anglický název vymysleli v 19. století britští námořníci, kteří si spletli krystalky kalcitu s diamanty. Pokud jsem vám doteď tvrdila, že je Diamond Head sopka, nebyla to tak úplně pravda. Diamond Head je totiž jen jedním z několika dalších průduchů (na ostrově známých jako Honolulu Volcanic Series), které vznikly erupcí sopky Ko’olau. Tyto erupce pak daly vzniknout dalším známým místům na ostrově, jako je například zátoka Hanauma Bay či Koko Head, o kterém se zmíním vzápětí.

 

diamond_head_6
diamond_head_9
diamond_head_8
diamond_head_5

 

Koko Head

Věděli jste, že když už opravdu nemůžete, můžete ve skutečnosti ještě jednou tolik? Opravdu jsem neměla ponětí, co ve mě dřímá. Ovšem až do doby, než jsem zdolala 1 048 schodů na vrchol kráteru Koko Head, přesněji řečeno Koko Crater. Koko Head je totiž pouze předhoří na jihovýchodě ostrova. Koko Crater je kužel vysoký 368 m a bezpečně ho poznáte už z dálky. Na vrcholu kráteru je vyhlídka, ze které je opravdu přenádherný výhled. Cesta nahoru ovšem není nic pro slabé povahy.

 

DCIM100GOPRO

koko_head_3

koko_head_2

 

Stezka vedoucí na vrchol k vyhlídce je velmi strmá. Je tvořená dřevěnými pražci, které tu byly postaveny před více jak 60ti lety a měly zajišťovat zásobování k vojenským bunkrům na vrcholu kráteru. V jednom místě je dokonce jakýsi most, kde pražce doslova visí několik metrů nad zemí. Pohled na dno propasti není moc příjemný, naštěstí se dá těsně před propastí odbočit a elegantně ji celou obejít po bezpečné a pevné cestě. Na samém vrcholu se vám naskytne dechberoucí výhled na hlavní město Havajských ostrovů Honolulu, kráter Diamond Head, pláž Hanauma Bay a vůbec na celý nejvýchodnější cíp ostrova. Uvnitř kráteru jsou koňské stáje a botanická zahrada specializující se na kaktusy a sukulenty.

 

koko_head_6
koko_head_7
DCIM100GOPRO

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Ze stejného soudku...

6 thoughts on “Výstup na nejznámější sopečné krátery havajského ostrova O’ahu

 • 16/07/2015 at 19:20
  Permalink

  Nádhera! Musel to být kouzelný zážitek :). Také bych se do těchto míst ráda vypravila… Tohle léto, to už asi nestihnu, ale tak někdy v budoucnu mi to snad vyjde 😀 :)).

  http://www.coolour-life.blog.cz

  Reply
 • 19/07/2015 at 12:34
  Permalink

  Byl 🙂 Určitě tam někdy zavítej, je to opravdový ráj na zemi 😉

  Reply
 • 20/07/2015 at 3:37
  Permalink

  Tak tohle je dovolená snů!
  Jen si to užívejte dál! 🙂

  B.

  PS. Waikiki je hrozně super slovo. Ve Španělsku mají stejnojmenný bar a tady v Praze zase restauraci

  Reply
 • 20/07/2015 at 10:02
  Permalink

  Děkujeme a taky díky za tip! Restaurace Waikiki v Praze zní super, určitě ji při nejbližší návštěvě hlavního města navštívíme. (Ta ve Španělsku je teď přecijen trošku z ruky 🙂 )

  Reply
 • 22/07/2015 at 13:41
  Permalink

  Fotky jsou moc hezké, úplně z nich sálá to teplo, které tam bylo… I když to v dnešním horkém českém dnu není úplně žádoucí 😀

  Reply
 • 22/07/2015 at 17:54
  Permalink

  Díky 🙂 S tím teplem máš úplnou pravdu, ale aspoň to evokuje tamní klima 😀

  Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
28 + 6 =